Potápění na jižním pobřeží Kréty

Potápěčské centrum ,,Kalypso Rock’s Palace” na Krétě

Mnozí z Vás, kteří cestují na dovolenou a na prázdniny za sluncem a mořem do Řecka, si chtějí zároveň splnit svůj sen a stát se potápěčem nebo alespoň potápění vyzkoušet a objevit tak krásy podmořského světa. Velmi dobrou příležitost pro pobyt spojený s potápěním poskytuje jižní pobřeží největšího řeckého ostrova Kréty, kde mohutná rozeklaná skaliska i překrásné pláže omývá křišťálově čisté Libyjské moře.

Potápěčské centrum Kalypso na Krétě nabízí ty nejlepší podmínky pro to, abyste svůj potápěčský sen mohli uskutečnit: průzračně čistá voda teplého Libyjského moře, zkušení instruktoři, prostory a vybavení pro výcvik, přátelská atmosféra a stoprocentní bezpečnost. Můžete vyzkoušet jak ponory ze břehu, tak i výlety lodí v potápěčských lokalitách v okolí prázdninového střediska PLAKIAS, na plážích Damnoni či Skinaria. Základnou pro tyto potápěčské aktivity je hotel Kalypso Village v oblasti Damnoni, cca 4 km od městečka PLAKIAS. Hotel Kalypso Village poskytuje nejen prostory pro výuku, bazén, restauraci, bar a podobně, ale především velice příjemné prostředí.

Potápěčské centrum Kalypso provozuje své kurzy na základě systému celosvětově rozšířené mezinárodní potápěčské školy PADI (Professional Association of Diving Instructors). Výhodou této školy je, že můžete ve výcviku pokračovat po celém světě, a to nejenom při zvyšování kvalifikace, ale i uprostřed kurzu. Dostanete potvrzení o absolvovaných lekcích a můžete pokračovat třeba na druhém konci světa.

Pro zajímavost uvádíme 4 základní kvalifikační stupně školy PADI:

Kvalifikace Oprávnění Vstupní požadavky
PADI OWD
Open Water Diver
Věk minimálně 15 let
Junior OWD – 12 let
PADI AOWD
Advanced Open
Věk minimálně 15 let
OWD
Water Diver
PADI RD
Rescue Diver
Pokročilý potápěč na otevřené vodě schopný pomoci při nehodě Věk minimálně 15 let
AOWD
PADI MSD
Master Scuba Diver
Nejvyšší amatérská potápěčská kvalifikace PADI Věk minimálně 18 let
Rescue Diver 60 ponorů

Potápěčské centrum Kalypso nabízí nejen řadu kurzů od úvodních základních kurzů pro naprosté začátečníky, přes dokončovací kurz pro ty, kteří již v minulosti absolvovali teoretický výcvik až po organizované ponory pro registrované potápěče, ale také speciální seznamovací kurz „Discover Scuba Diving“ pro ty, kteří chtějí do podmořského světa pouze nahlédnout, aniž by chtěli absolvovat celý výcvik.

Discover Scuba Diving

Jednodenní seznamovací program je určen těm, kteří ještě nemají žádnou zkušenost s potápěním, přesto by rádi nahlédli do podmořského světa a objevili krásu potápění „krok za krokem“ – velmi nenáročnou formou, aniž by však museli absolvovat celý základní kurz PADI. Minimální věk účastníka kurzu je 10 let. Tento program zahrnuje teoretickou přípravu, kterou vedou zkušení lektoři (v angličtině, němčině či francouzštině), seznámení s výstrojí, šnorchlování podél pobřeží s instruktorem. V dalším průběhu dne jsou účastníci seznámeni s technikami přístrojového potápění a zásadami bezpečnosti. Za asistence instruktorů pak absolvují svůj vůbec první ponor v délce cca 45 minut do hloubky 8 – 10 m.

Open Water Diver

Čtyřdenní kurz, po jehož absolvování se můžete zařadit mezi kvalifikované a registrované, sportovní potápěče. Po absolvování kurzu obdržíte certifikát PADI, který je platný ve 175 zemích světa a umožní Vám účastnit se potápění s instruktorem v kterémkoliv potápěčském centru kdekoliv na světě. Minimální věk účastníka kurzu je 12 let.

Kurz zahrnuje 5 teoretických lekcí a videoprojekcí, 5 uzavřených tréninkových jednotek v bazéně a 4 ponory na otevřeném moři. První dva dny výcviku jsou věnovány především teorii, video ukázkám školy PADI a praktickému tréninku v bazéně a v mělkém zálivu u hotelu Kalypso. V dalších dvou dnech účastníci kurzu absolvují 4 povinné ponory v moři s instruktorem, které se jim zapíší do potápěčského deníku. Na závěr účastníci skládají teoretický test, který má 75 otázek. Pokud je vše splněno úspěšně, obdrží účastníci potápěčskou registraci školy PADI International.

Programy pro registrované potápěče

Pro ty, kteří již mají potápěčské zkušenosti a vlastní jeden z mezinárodně uznávaných certifikátů (PADI, NAUI, B.S.A.C, N.O.B, CMAS), pořádá potápěčské centrum Kalypso návazné potápěčské kurzy a ponory. Lze absolvovat například pouze jediný ponor nebo také 10 ponorů během 5 dnů. Můžete absolvovat kurzy pro pokročilé potápěče (Advanced Open Water Diver, Rescue Diver, Dive Master) nebo speciální kurzy nočního potápění, hloubkového potápění či první pomoci v krizových situacích.